Pomocna terapia dla uzależnionych

Pomocna terapia dla uzależnionych

O narkotykach bardzo wiele się mówi. Istnieją specjalne programy antynarkotykowe, które mają przestrzegać przed destrukcyjnymi skutkami zażywania tych nielegalnych substancji. A mimo to ośrodki uzależnień wciąż pełne są narkomanów, którym bardzo trudno poradzić sobie z nałogiem. Czy istnieje jakikolwiek sposób na to, aby wyjść z uzależnienia?

Terapie w specjalnych ośrodkach.

Jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby osobie chorej pomóc. Zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa musi polegać na rozmowie. Chodzi o to, aby zachęcić narkomana do zwierzeń, wzbudzić w nim wiarę w to, że może pokonać chęć sięgnięcia po używki, że może znów zacząć normalnie żyć. Bardzo ważne jest podejść do problemu samego chorego, ponieważ bez odpowiedniej motywacji, bez chęci walki – nie da się zrobić praktycznie nic. Można jedynie kierować taką osobę na odwyk po raz kolejny i po raz kolejny, aż zrozumie ona, że działania te podejmowane są po to, aby jej pomóc, a nie zaszkodzić.

Terapie pomagają, są na to dostrzegalne dowody, sami uzależnieni mówią, że bez profesjonalnej pomocy nie potrafiliby poradzić sobie z problemem. Świadczy to bardzo dobrze o takich ośrodkach i oznacza, że powinny one dalej aktywnie działać i starać się dawać wsparcie wszystkim uzależnionym.

Pomoc dla każdego narkomana.

Osoby uzależnione od narkotyków trafiają do ośrodka uzależnień często po interwencjach lekarzy lub sądu. Są to ludzie, którzy zaszli już za daleko, i dla których pomoc jest niezbędna, choć bardzo trudna. W Krakowie działa ośrodek leczenia uzależnień, który przyjmuje każdego roku nowych pacjentów i każdego roku ktoś stamtąd wychodzi. Jest bardzo dużo przypadków, które dają nadzieję, osoby, które wydawało się nie potrafiły już normalnie funkcjonować, wracają do życia, rozpoczynają pracę, poznają nowych ludzi.

Profesjonalne wsparcie to bardzo duża pomoc i szeroki krok w stronę wolności i zdrowia. Osoba uzależniona od narkotyków już zawsze zostanie naznaczona przykrym doświadczeniem, które trudno będzie zmazać z historii przeszłości, jednak dokładnie nad sobą pracując, starając się i rozmawiając o problemie – nowe życie jest możliwe.
Dzięki stosowaniu dobrej terapii bardzo wiele osób znalazło chęci do życia, a to dało im motywację do tego, aby nareszcie zacząć walczyć – a prawdziwe leczenie zaczyna się wtedy, gdy osoba chora decyduje się na walkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *