Nowoczesna ochrona tkanin, w tym działalność wielu pralni chemicznych opiera się dziś na systemie wet-cleaning. Jest to proces czyszczenia szczególnie delikatnych tkanin, w którym wykorzystuje się komputerowe sterowanie, środki i ulepszacze ulegające biodegradacji oraz specjalistyczne urządzenia. Dzięki temu wet-cleaning jest procesem nietoksycznym, a co za tym idzie, całkowicie bezpiecznym dla środowiska. Trudno wyobrazić sobie bez niego nowoczesną ochronę tkanin.
Jak działa wet-cleanning?
Zamiast rozpuszczalników organicznych, w procesie wet-cleaning stosowane są specjalne detergenty połączone z niewielką ilością wody. Wyeliminowane z niego zostały mechaniczne, energiczne ruchy bębna. Można, więc w ten sposób czyścić naprawdę delikatną odzież, której nie odważylibyśmy się włożyć do domowych pralek. Cały proces przebiega w bardzo niskich temperaturach. Czyszczonym tkaninom nie grozi, zatem kurczenie się. Składniki środków chemicznych używanych w systemie wet-cleaning chronią zarówno przed kurczeniem się włókien, jaki rozciąganiem się wełny. Suszenie odbywa się w specjalnych warunkach, bardzo szybko, w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Podczas suszenia używane są specjalne gabloty oraz atrapy służące, na które nakłada się mokrą odzież. Cały proces suszenia trwa zaledwie 5 minut.
Funkcja wet-cleaning może przybierać trzy postacie. Pierwszą jest profesjonalne czyszczenie wet-cleaning, gdzie wszystkie metody czyszczenia wet-cleaning są wykorzystywane bez żadnych ograniczeń. Kolejną jest łagodne czyszczenie wet-cleaning, podczas którego stosuje się techniki czyszczenia na mokro o ograniczonych ruchach mechanicznych. Bardzo łagodne czyszczenie wet-cleanig obejmuje z kolei techniki czyszczenia na mokro o bardzo mocno ograniczonych ruchach mechanicznych.
Jakie rodzaje tkanin są odpowiednie dla wet-cleaning?
Funkcja wet-cleaning sprawdza się szczególnie podczas prania odzieży lub jej elementów wykonanych z wełny, jedwabi, wiskozy oraz angory. Nie ma również lepszej metody prania ubrań sportowych, a zwłaszcza tych, które posiadają przeciwdeszczowe systemy membranowe, wymagające szczególnej ochrony w trakcie czyszczenia. Bardzo często wet-cleaning stosowany jest do prania pościeli, a szczególnie wełnianych kołder i pościeli. W tym systemie pierze się także różnego rodzaju zasłony czy flagi. Jest nieoceniony podczas czyszczenia strojów wieczorowych, galowych, delikatnych sukien, garniturów, strojów ślubnych. Wykorzystuje się go też do czyszczenia odzieży ochronnej np. strojów strażaków. Funkcja wet-cleanig jest przydatna do prania tkanin o charakterze sanitarnym oraz materiałów pochodzących z domów opieki.