Poszukiwania genealogiczne – jak przebiegają?

Poszukiwania genealogiczne – jak przebiegają?

Poszukiwania genealogiczne cieszą się w ostatnich latach większą popularnością i zyskują na znaczeniu. Młodzi ludzie chcą poznawać historię swoich rodzin i przodków. To fascynujące oraz zdecydowanie potrzebne, by znać swoje pochodzenie. Możliwe w końcu, że właśnie w naszej rodzinie odnajdziemy bohaterów narodowych czy wielkie sławy, a może będą to z pozoru maluczcy, którzy przyczynili się do zmiany świata. Na polu poszukiwań genealogicznych pojawia się wiele młodych firm, które świadczą takie usługi. Warto skorzystać z usług tych cieszących się popularnością.

Wywiad

Pierwszym krokiem w poszukiwaniach genealogicznych jest wywiad ze zlecającym. Dzięki temu uzyskuje się podstawowe informacje na temat osoby zlecającej, rodziny i jej członków. Czasami zlecający wie już całkiem sporo na temat własnej rodziny, co znacznie pomaga w dalszych poszukiwaniach. Przydatne informacje to nazwiska panieńskie, bliscy krewni, od których można rozpocząć poszukiwania w kierunku korzeni czy także ważne wydarzenia rodzinne. Każda informacja może okazać się cenna.

Kwerenda genealogiczna

Firma przeprowadzająca poszukiwania genealogiczne zbiera wszelkie powiązane z daną rodziną informacje, których szuka w zbiorach prywatnych oraz publiczny (metoda zwana jest kwerendą archiwalną) muzeów, instytucji administracji państwowej i samorządowych, bibliotek. Wszystkie dokumenty, do których oczywiście firma uzyska dostęp, pomagają stworzyć drzewo genealogiczne rodziny w fazie końcowej badania.

Rejestry

Wiele informacji dostarczają księgi wieczyste oraz rejestry urodzeń czy ślubów. W takich księgach łatwo o cenne informacje, związane z datami czy zmianami nazwiska. W dodatku są one powszechnie dostępne. Także pomocne okażą się spisy ludności, które przeprowadzane są najczęściej, co dekadę (w zależności od miejsca).

Na końcu poszukiwań genealogicznych, firma analizuje zebrane informacje w celu stworzenia pewnej siatki chronologicznej rodziny. Na bazie tego tworzone są drzewa genealogiczne rodziny od najstarszych członków do aktualnie żyjących. Każda firma może posługiwać się innymi metodami poszukiwania danych. W zależności od zakresu zlecenia firma przedstawia klientom swoją ofertę, indywidualnie dopasowaną do potrzeb zleceniodawcy. Obecnie wybór firm oferujących dane usługi jest spory, a zakres cenowy zróżnicowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *