Kiedy potrzebne są usługi geodezyjne?

Kiedy potrzebne są usługi geodezyjne?

Często przy kupnie działki na której chcemy wybudować dom zapomina się o tym, że powinniśmy zgłosić się go odpowiedniego geodety. W jakich jeszcze przypadkach będziemy potrzebowali usług geodety? Niekiedy jasno wskazują na to przepisy, ale mogą być takie sytuacje kiedy we własnym interesie warto wynająć geodetę.

W jakich sytuacjach będziemy potrzebowali geodety?

Na pewno jednym z przypadków jest zakup działki. Przed zakupem działki, warto zlecić geodecie wznowienie znaków granicznych. Będziemy spokojniejsi jeśli będziemy wiedzieć dokąd sięga nasza nieruchomość. Przepisy nie zmuszają nas też do tego by potwierdzić prawidłowy przebieg granic, gdy chcemy postawić ogrodzenie, ale warto to zrobić. Kiedy będziemy chcieli wybudować dom, również będziemy potrzebowali usług geodety i to na wielu poziomach. Ponieważ geodeta opracowuje mapę do celów projektowych, wyznacza granice budynku oraz miejsca w których biegną przyłącza, a także wykonuje mapę po zakończeniu inwestycji, która jest jednym z elementów niezbędnych do tego by odebrać budynek. Geodeta będzie również potrzebny przy rozgraniczeniu, wtedy, gdy działki nigdy nie były ustalone.

Dory geodeta- gdzie go znajdziemy?

Już wiemy kiedy będziemy potrzebowali geodety. Pytanie brzmi: jak znaleźć tego dobrego pośród wielu firm świadczących usługi geodezyjne? Nie jest to sprawa prosta. Musimy pamiętać, że geodeta musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Pomiary wykonywane przez geodetę bez uprawnień, nie mają mocy prawnej. Geodeta powinien też mieć wieloletnie doświadczenie zawodowe a także znać teren na którym znajdują się grunty, które nas interesują. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie miejscowego geodety, we właściwym urzędzie gminy będziemy mieli do wglądu spis geodetów, możemy wybrać pośród nich. Dlaczego tak ważne jest by geodeta znał teren? Ponieważ zna też planowane inwestycje, a także będzie wiedział czy w miejscu gruntu, którym jesteśmy zainteresowani nie znajduje się jakaś instalacja, która nie została zaznaczona na mapie. Tutaj możesz skorzystać z usług sprawdzonego geodety:www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *