Handel w Internecie, a zobowiązania podatkowe.

Handel w Internecie, a zobowiązania podatkowe.

Handel w sieci nie zawsze pociąga za sobą zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Sprzedając okazjonalnie pojedyncze rzeczy, np. nietrafione prezenty czy książki lub bibeloty zalegające nam w domu możemy spać spokojnie. Coraz częściej zdarzają się jednak przypadki, że z popularnych serwisów aukcyjnych korzystają osoby, które regularnie zarabiają na wystawianych przez siebie przedmiotach, a nie odprowadzają należnych państwu podatków. Niestety, taka „szara strefa” rośnie. Sytuacja jest szkodliwa nie tylko z punktu widzenia okradanego w ten sposób państwa. Uczciwi przedsiębiorcy stają się mniej konkurencyjni. Płacąc podatki nie są w stanie zaproponować klientom, tak niskich cen.

Kiedy mamy obowiązek zapłacić podatek?

Obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej i opodatkowania nałożony jest na wszystkich, dla których sprzedaż w sieci staje się zorganizowaną i powtarzalną działalnością podejmowaną z myślą o uzyskiwaniu dochodów. Dla przykładu, jeżeli kupujemy 50 sukienek, aby je dalej odsprzedać i na tym zarobić możemy mówić o działalności gospodarczej. Liczba sprzedawanych rzeczy jest tutaj mniej istotna. Chodzi raczej o okoliczności ich nabycia. Jeżeli nasze transakcje zaczynają się powtarzać i z całą pewnością są nastawione na uzyskiwanie dochodów, a sprzedawane przedmioty kupujemy lub wytwarzamy z myślą o ich odsprzedaży, konieczne jest zatem zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, co wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami, również podatkowymi.

Konsekwencje nieuregulowania zobowiązań podatkowych?

Urząd skarbowy jest w stanie wykryć niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Sprzedając w sieci wcale nie jesteśmy anonimowi. Gdy dojdzie do wykrycia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wszystkich zaległych deklaracji i oczywiście spłata zaległych zobowiązań podatkowych. Możemy w ten sposób liczyć na złagodzenie odpowiedzialności karnej skarbowej. Poza tym, szybsza spłata oznacza automatycznie niższe odsetki.

Zawsze możemy jednak nie zgodzić się w wynikami kontroli urzędu skarbowego. Czeka nas wówczas postępowanie podatkowe, którego zwieńczeniem jest decyzja o wymierzonym podatku. Taką decyzję można w pierwszej kolejności zaskarżyć do Izby Skarbowej, a decyzję Izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który rozstrzyga cały spór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *