Czy można prowadzić działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu?

Czy można prowadzić działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu?

Dziś w dobie internetu, bardzo wiele osób pracuje w domu- zdalnie. W taki właśnie sposób zaczyna się wiele karier zawodowych. Czas mija, zleceń jest coraz więcej i w końcu trzeba podjąć ważną decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej. Firma jednak nie jest jeszcze na tyle dochodowa więc idealnym rozwiązaniem byłoby założenie własnej działalności gospodarczej w… naszym domu! Czy jednak potrzebujemy na to zgody wspólnoty? Czy każdą działalność możemy prowadzić w domu?

Lokal nasz, ale nie możemy w nim prowadzić działalności każdego rodzaju

Bardzo często jest tak, że nabywając lokal na własność, jesteśmy przekonani o tym, że możemy zmieniać jego przeznaczenie wedle swoich upodobań. Nie do końca tak jest. Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z prawem wspólnota mieszkaniowa nie może mieć wpływu na to czy w swoim lokalu prowadzimy jakąś firmę, ale… nie może być ona uciążliwa dla innych mieszkańców, poza tym czasami jest tak że prawo z góry nakłada pewne ograniczenia, np. rygorystyczne zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia, które dotyczą funkcjonowania salonów fryzjerskich czy kosmetycznych, wykluczają prowadzenie tego typu działalności w bloku. W lokalu nawet tym typowo komercyjnym trudno jest prowadzić sklep z alkoholem, ponieważ będzie nam potrzebna zgoda na sprzedaż alkoholu a taką zgodę trudno będzie uzyskać, szczególnie jeśli wokół bloku znajdują się już punkty sprzedaży alkoholu.

Więc… co można w swoim lokalu?

Jaki rodzaj działalności możemy prowadzić w mieszkaniu bez problemu? Np. biuro rachunkowe, albo taką działalność której nasi sąsiedzi nie odczują. Ale nawet przed założeniem takiej działalności warto jest poinformować swoich sąsiadów a także zarządcę nieruchomości o naszych planach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Czasem może być tak, że będziemy musieli płacić większy czynsz. Wspólnota może uznać, że skoro więcej ludzi odwiedza nasz lokal, zwiększy się też ilość odpadów. Najlepiej wszystko omówić z zarządcą wspólnoty, tutaj znajdziemy odpowiednią osobę, która naświetli nam całą sytuację związaną z prowadzeniem działalności w swoim lokalu mieszkalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *